Ticker
{{content.title}}
football Edit

NYS Sportswriters Association All-State Teams

A1crp4hyxjsabvgatmfj
New York State Sportswriters Association Releases All-State Teams
Boys basketball player of the year is Sylven Landesberg of Holy Cross in Class AA.
First team: Kemba Walker from Rice, Ryan Pearson of Christ The King, Kevin Jones of Mount Vernon and Lance Stephenson of Abraham Lincoln.
The entire all-state team, is comprised of 230 players in five classes.
NYSSWA all-state teams, 2007-08 season
Class AA
Second Team
G – Darryl Bryant, sr., St. Raymond-CHSAA
G – Erving Walker, sr., Christ The King-CHSAA
F – Sean Kilpatrick, sr., White Plains-1
F – Justin Green, sr., Abraham Lincoln-PSAL
C – Ben Cronin, sr., Syracuse Henninger-3
Third Team
G – James Johnson, sr., Bishop Loughlin-CHSAA
G – Taran Buie, soph., Bishop Maginn-2
F – Keith Spellman, jr., Thomas Jefferson-PSAL
F – Deandre Preaster, sr., Utica Proctor-3
C – Dane Miller, jr., Rush-Henrietta-5
Fourth team
G – Rashon Tabb, sr., Niagara Falls-6
G – Bobby Bell, sr., Rochester East-5
F – Kyheem Green, sr., Walt Whitman-11
F – Sherrod Wright jr., Mount Vernon-1
C – Kevin Phillip. Sr., Bishop Loughlin-CHSAA
Fifth team
G – Russ Smith, jr., Archbishop Molloy-CHSAA
G/F – Rueben Balkum, sr., Rochester East-5
F – Shimeek Johnson, sr., Bishop Maginn-2
F – Tobias Harris, soph., Half Hollow Hills West-11
C – Patrick Jackson, sr., Boys and Girls-PSAL
Sixth team
G – Blaise Ffrench, sr., Holy Cross-CHSAA
G – Kadeem Nicholas, Bronx JFK-PSAL
F – Malcolm Austin, sr., Albany CBA-2
F – Kyle Downey, sr., Fairport-5
C – Kevin Parrom, jr., St. Raymond-CHSAA
Seventh team
G – Damien Whitaker, sr., Auburn-3
G – Chris Fouch, sr., Rice-CHSAA
F – Brett Marfurt, sr., Guilderland-2
F – Durand Scott, jr., Rice-CHSAA
C – Brian Benson, sr., Greece Athena-5
Eighth team
G – Marcus Sales, sr., Syracuse CBA-3
G – Chard Dillard, jr., Gates Chili-5
G/F – Omari Lawrence, sr., St. Raymond-CHSAA
F – Jordan Stevens, jr., Saratoga Springs-2
C – Cory Quimby, jr., Minisink Valley-9
Ninth team
G – Chris Manning, sr., Baldwin-8
G/F – Doron Lamb, soph., Bishop Loughlin-CHSAA
F – Michael Goodman, jr., Syracuse CBA-3
F – Ryan Woods, sr., St, Peter-CHSAA
C – Jazzmin Huffman, sr., Rochester East-5
Tenth team
G – Kihary Blue, jr., Syracuse Henninger-3
G – Marcus Razor, sr., Monroe-PSAL
F – T.J. Davis, sr., Liverpool-3
F – Zedrick Wilson, sr., Rochester Franklin-5
C – Devin Grimes, sr., Troy Catholic-2
Eleventh team
G – Brian Katz, sr., St. Dominic-CHSAA
G – Trinity Fields, sr/. Cardozo-PSAL
F – David Zaitz, sr., Scarsdale-1
F – Jason Norsen, jr., Hamburg Frontier-6
C – O.D. Anosike, sr., St. Peter-CHSAA
Twelfth team
G – Kelvin Agee, jr., Niagara Falls-6
G – Isaiah Wilkerson, sr., Curtis-PSAL
F – Antonio Williams, sr., Poughkeepsie-1
F – Rasheem King, jr., Xaverian-CHSAA
C – Booker Hucks, sr., Bay Shore-11
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Go to NYC Hoops for all the late breaking NYC basketball news and rankings plus access to
FREE BASKETBALL WEBCASTS.
Sign-up for our FREE eNewsletter to get the even more news right in your email box.
FREE Subscription Info
Talk about NYC Hoops on our Message Board.
NYC Hoops Message Boards