football

NYC Golden Hoops: The Resurrection

The resurrection of NYC Golden Hoops will begin this August 21st from noon until 8pm at Edmond Playground's DeKalb Ave (between Adelphi and Carlton) in Forte Green Brooklyn, NY.
Golden Hoops is a grassroots basketball tournament, that was a city favorite from 1980-90's that invited borough-based competition to play in the city.
The event would come to an end shortly after the rush of AAU basketball. In its heyday, the tournament spawned the likes of Kenny Anderson, Stephon Marbury, Lamar Odom and Ron Artest.
Invited Guest: Spike Lee
Host: Kenny Smith NBA/TNT
MC: Ed Lover Power 105.1
Special guest appearances by NBA Players and Golden Hoops Alumni.
Schedule
12 noon: Team NYC vs. Team Philly
2:00 PM: Team Jersey vs Team Empire
4:00 PM: Team NYC (Girls) vs. Team NJ (Girls)
6:00 PM: Boys Championship
Team Philly Boys
Jaylen Bond F Plymouth-Whitemarsh 2011
Devin Cioleman G Friends Central 2011
Erik Copes F Imhotep Charter 2011
Malcolm Gilbert C ANC 2011
Savon Goodman F ANC 2012
Joey Gripper G Abington Friends 2011
Amile Jefferson F Friends Central 2012
John Johnson G Life Center 2011
Daniel Ochefu F Westtown School 2012
Jibril Troutwick G Abington Friends 2011
Yilret Yiljep F Westtown School 2013
Coach: Terrell Myers
Team NYC Boys
Omar Calhoun G Christ The King 2012
Kareem Canty G Wibraham & Monson 2011
Daniel Dingle F St Raymond 2012
Corey Edwards G Christ the King 2011
Tyquan Goodlett G Jefferson 2011
Maurice Harkless G/F South Kent 2011
Kadeem Jack F South Kent 2011
Sidiki Johnson F Oak Hill 2011
Kamari Murphy F Lincoln 2011
Nkereuwem Okoro F St Raymond 2012
Jermaine Sanders G/F Rice 2011
Mike Taylor G Boys & Girls 2011
Coaches: Kenny Anderson, Dermon Player
Team New Jersey
Kelvin Amayo G NIA Prep
Kyle Anderson G St Anthony
Reggie Cameron G/F Hudson Catholic
Myles davis G St Peter's Prep
Sterling Gibbs G Seton Hall Prep
Derrick Gordon G St Patrick
Vaughn Gray G St Benedicts
Tyrone Johnson G Montrose Christian
Myles Mack G St Anthony
Coaches: Derrick Bobbit, Brevin Knight
Team Empire Boys
Jordan Allen G/F Bay Shore 2011
Terry Brutus F L.I. 2011
Galal Cancer G CBA 2011
Dajuan Coleman F Jamesville-Dewitt 2012
Sheldon Hagigal G Westbury 2011
Tyler Harris F Half Hallow Hills 2011
Derek Millinghause G Schenectady 2011
Daouda Samoura C OSNA 2011
John Wallace Jr. G Greece Athena 2011
Stan Weir G Nichols School 2012
Tavon Sledge G Half Hallow Hills 2011
Achraf Yacoubou G L.I. Lutheran 2011
Coaches: Steve Treffiletti, John Wallace
Team NYC Girls
Siera Calhoun G/F Christ the King 2014
Cori Coleman G Bergtaum 2011
Bianca Cuevas G Nazareth 2014
Jazmine Davis G/F Francis Lewis 2012
Taylor Ford F Nazareth 2011
Diani Mason G Bishop Ford 2011
Nia Oden G/F Christ the King 2011
Fannisha Price F South Shore 2012
Janera Roper G Lincoln 2013
Bria Smith G Christ the King 2011
Coaches: Lauren Best, Kym Hampton, Ron Kelley, Apache Paschall
Team Jersey Girls
Syessence Davis G Neptune 2011
Chyna Golden C Neptune 2011
Sarah Halejian G Ramapo 2011
De-Asia Jones F Shabazz 2013
Alicia Lovette G Shabazz 2011
Teana Muldrow f e. Orange Campus 2013
Zaire Oi'Neil F Shabazz 2014
Sakeena Richardson G Neptune
Bridget Ryan F Mount St Mary's
Brianna Skes G University
Amber Thompson C University
Coaches: Keith Jefferson, Cappie Pondexter
Fibsdxadrqlmqv8398gw
Click Here to view this Link.
Edit